Hírek
Hírek
Szívféreg ? Tényleges veszély?
2025.02.27.
A szívférgesség egy potenciálisan halálos betegség, melyet a dirofilaria immitis nevű fonálféreg okoz. A fertőzés szúnyogcsípéssel terjed. Magyarországon a betegség a közelmúltig ismeretlen volt, ám a klímaváltozás miatt terjedni kezdett és elérte a Kárpát-medencét is! A fertőzésre különösen fogékony kutyák mellett a macskák, menyétfélék, és mintegy harminc más állatfaj betegségét írták már le. Az ember is megfertőződhet, de kialakult megbetegedésről nincs információ. A fertőzés megelőzése könnyű, a kifejlődött férgek eltávolítása viszont csak igen komoly gyógyszeres kúrával és/vagy műtéttel történhet, ezért a hangsúly a megelőzésen van.
Az első orvosilag igazolt eset 1982-ben történt Magyarországon, de a kutya nem itt fertőződött meg. 2009 óta viszont egyre több olyan eset is előfordult, amikor a kutya nem hagyta el az ország területét, mégis megfertőződött.
A fertőzött állat tünetei különbözőek lehetnek. Mikrofilária állapotban semmi tünetet nem okoznak. Az előbb a tüdőartériákban, majd a jobb szívkamrában megkapaszkodott kifejlett példányok a számuktól függően okoznak panaszokat. Amennyiben csak néhány féreg él, akár tünetmentesség is előfordulhat, de ez ritka. A tünetek között szinte mindig jelentkezik a légszomj, gyenge terhelhetőség, köhögés, fáradékonyság. Ezeken felül szívritmuszavar, artériagyulladás és általános gyulladásos tünetek, máj- és veseproblémák, májmegnagyobbodás, hasvízkór is előfordulhatnak.
A megbetegedett állat pusztulását szív- és légzési elégtelenség, tüdőembólia, máj- és veseműködési zavar, esetleg a bomló féregmaradványok miatti szepszis okozhatja.
A megelőzés a legjobb védekezés. Sokféle féregellenes hatású spot on és tablettás készítmény található a piacon. Alkalmazásuk ajánlott legalább tavasztól őszig, de enyhe tél esetén egész évben.
A kifejlett férgek kimutatására percek alatt elvégezhető antigén teszt áll rendelkezésre.